A jáde ásvány

Jáde: a szerencse köve

Jade mindenki kedvence. Az egyik leggyakoribb ásvány, amellyel találkozhatunk, és két dolog miatt nem véletlenül. Az egyik dolog az, mert nagy történelme van, és számos pozitív tulajdonságot tulajdonítanak neki. A másik oka az, hogy könnyű utánozni, de ezzel későbbi cikkben fogunk foglalkozni. Már az őskori civilizációk is használták eszközök és dísztárgyak készítésére. A kínai kultúrában kiemelkedő szerepet tölt be, a császárok és nemesek körében a bölcsesség, erény és hatalom szimbólumaként tisztelték. Az ókori Egyiptomban is nagyra értékelték, amulettként hordták a védelem és a belső béke elősegítése érdekében. A maja és azték civilizációkban szent kőként tisztelték, rituális tárgyak és díszek készítésére használták.

Összetétele:

A jáde nem egyetlen ásványt, hanem két különböző ásványcsoportot takar: a jadeitet és a nefritet. Mindkettő inoszilikátos ásvány, de eltérő kristályszerkezettel és kémiai összetétellel rendelkeznek. A jadeit nátrium- és alumínium-szilikátot tartalmaz, míg a nefrit kalcium- és magnézium-szilikátot. Mindkét típus kemény és tartós kő, melyet polírozni és faragni lehet. A Nefrit érdekessége, amit talán még nem is hallottál, hogy számos ásványban előfordul, pl. Péterzit

Színek és fajták:

A jáde a legváltozatosabb színű ásványok közé tartozik, a smaragdzöldtől a feketén át a fehérig és a rózsaszínig terjedő árnyalatokban fordul elő. A leggyakoribb szín a zöld, melyet a kötött vastartalma okoz. A ritkább színek, mint a levendulakék vagy a vörös, általában más ásványi anyagok szennyeződéseinek köszönhetőek. A jáde különböző fajtái elnevezésüket gyakran a lelőhelyükről vagy jellegzetes tulajdonságaikról kapják. Például a "császári jáde" élénk smaragdzöld színű jadeit, míg a "drakón jade" sötétzöld, fekete erekkel átszőtt nefrit. A név érdekessége, hogy ez a szó a kínai nyelvben – függetlenül attól hogy természetes vagy mesterséges – azt jelenti, hogy kő. Ezért online vásárlások alkalmával főleg külföldi oldalakról ez igen furcsán tud lejönni, és ezért érdemes megbízható helyről vásárolni, ahol a jade valóban az!

Lelki hatások:

A jádét védelem, jó szerencse, bölcsesség, a nyugalom és a harmónia kövének tartják. Úgy gondolják, hogy elősegíti a fejlődést, kreativitást és boldogságot. Segít pozitívabban látni az életet. A jáde viselése állítólag kiegyensúlyozza az érzelmeket, valamint elősegíti a belső békét és a magabiztosságot. Egyesek úgy vélik, hogy a jáde védelmet nyújt a negatív energiákkal szemben, és jószerencsét hoz. 

Ezen kívül:

  • A jáde népszerű ékszerek és dísztárgyak készítéséhez használt anyag.
  • A kínai művészetben és kézművességben évezredek óta kiemelt szerepet játszik.
  • A jáde ásványgyűjtők körében is kedvelt kő.

A Jáde napjainkban: Celebek, Filmek és Divat

A 20. és 21. században a jáde továbbra is lenyűgözi az embereket, és számos területen megjelenik, a celebektől a filmeken át a divatig.

Celebek:

  • Elizabeth Taylor: A híres színésznő szenvedélyesen gyűjtötte a jade-et, és lenyűgöző kollekciója volt.
  • Jackie Chan: A harcművész sztár a jade-et hordja szerencsehozó amulettként.
  • Victoria Beckham: A divattervező jade ékszereket visel, és a jade-et gyakran beépíti kollekcióiba.
  • Gwyneth Paltrow: A színésznő és wellness-guru a jade hengereket használja arcmasszázsra.

Filmek:

  • A Zabhegyező (1993): A filmben a jade bányászat fontos szerepet játszik a cselekményben.
  • A Tiltott Város legendája (2000): A filmben a jade kincsek a császári palotában rejtőznek.
  • Zöld Sárkány (2001): A filmben a jade szimbólumként jelenik meg a kínai kultúra erejének és szépségének.
  • Crazy Rich Asians (2018): A filmben a jade ékszerek a gazdagság és a státusz szimbólumai.

Divat:

A jade ékszerek a 20. század elején váltak népszerűvé a divatvilágban, és azóta is kedveltek a tervezők és a vásárlók körében.

A jade-et gyakran használják ruhák, táskák és cipők díszítésére.

A jade-et a keleti kultúrák iránti érdeklődés növekedése is népszerűsítette.


Lorem ipsum